Dr. Fiák Istvánnak, a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége (DiákÉSZ) elnökének reagálása Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára a Világgazdaság pénteki számában megjelent nyilatkozatára, amely szerint: „A válság előtt szintre emelkedett a diákmunka piaca, a felsőoktatással járó nagyobb költségek miatt egyre élénkebben keresik a tanulók a munkavállalási lehetőséget. Olyan időszakban, amikor pang a gazdaság, a munkaerőpiacon is csak kevés mozgás tapasztalható, különösen felértékelődik az, hogy a diákok vállalatoknál tudnak elhelyezkedni. Később, a tanulmányok befejeztével komoly előny lehet a munkavállalásnál, ha már az illető diákkén dolgozott az adott cégnél.”

Dr. Fiák István:

„A szövetkezeti tapasztalatszerzés egyben a jövő záloga is. A diákoknak egyre nagyobb szüksége van arra, hogy munkát végezzenek az iskolai tanulmányaik mellett. Tavaly 130 ezren tettek így. Korábbi években volt egy völgy, 2009-2010-től néhány éven keresztül egy kis visszaesés mutatkozott amiatt, hogy a gazdasági szereplők száma ritkult. Azt lehet látni, hogy a mi piacunk, az élőmunka piaca már visszajelez egy kis gazdasági élénkülést. Ma Magyarországon a 25 év alatti munkaerő több mint 28%-a nem talál állást, ám azon 25 év alatti fiatalok körében, akik valaha dolgoztak szövetkezetnél a munkanélküliség csak 13%-os. Érdemes lenne jobban kiaknázni a szövetkezeti munkavállalás pozitív hatását.

Arra szeretnénk rávenni a Kormányt, hogy a 25 év alattiak foglalkoztatását rajtunk, mint eszközön keresztül úgy támogassa, hogy ne csak a nappali tagozat végéig járjanak a iskolaszövetkezetek közbeiktatásával a diákoknak adott különböző adó-, társadalombiztosítási- és szociális hozzájárulási adó kedvezmények, hanem ezeket 25 éves korig tolja ki. Akkor már kvalifikált olyan munkákat is tudunk szerezni a diákoknak, amelyek az akkori végzettségüknek, nyelvtudásuknak megfelel, s ezáltal, 25 éves korukig meg tudnák szerezni az első gyakorlati időszakot, és nagy valószínűséggel általában ott is maradnak azon a helyen, ahol addig dolgoztak. Ez már a mai keretek között is nagyon sokszor igaz.

Minderre nyitott a Kormány. Még tárgyalunk. Az egészen biztos, hogy érdekli a tagjait az Európai Unióban is példa nélküli megoldás. Az iskolaszövetkezetek mondhatni hungarikumok. Arra bíztatjuk a kormányzatot, hogy ezt ne csak Magyarországon ösztönözze, hanem javasolja az Európai Uniónak is, hiszen jól működik.”

Sajtókapcsolat: Holub Katalin (+36 20 922 6431)