A közéleti évad elején a választópolgárok adtak egy esélyt a politikusoknak, többségüknek egy hajszállal emelkedett a pontszáma. Az élen a sorrend változatlan, bár Orbán Viktor ezúttal csaknem utolérte Sólyom Lászlót. Őket a kormányoldal legnépszerűbb politikusa, Szili Katalin követi.  - néhány érdekesség a Szonda Ipsos által 2009 szeptemberében, a politikusok népszerűségéről készített közvélemény-kutatásaiból.

Az elmúlt években majdnem minden hónapban azt regisztráltuk, hogy a politikusok megítélése csökken. A ritka kivételek közé tartozik a mostani, amikor inkább a rokonszenv – igaz mérsékelt – erősödését tapasztalhatjuk. A presztízsnövekedés abból fakad, hogy a pártválasztásukban bizonytalanok valamivel toleránsabbak a politikusokkal kapcsolatban, mint korábban. E folyamat kedvezményezettjei ezúttal inkább az MSZP politikusai, a hezitáló választópolgárok a megszokottnál nagyobb elismeréssel illetik őket – ezt a körükben regisztrált 5-6 pontos emelkedések jelzik. A bizonytalanok megengedő beállítódását mutatja, hogy a többi párt vezetőinek is juttattak 1-2 pluszpontot. A pártoktól jelenleg távolságot tartó – de korántsem passzív - választópolgárok listájának élén Sólyom László és Szili Katalin áll – egyaránt 43 ponttal.

A hónap talán legérdekesebb jelensége, hogy megállt Dávid Ibolya január óta tartó presztízsvesztése. Sőt, valamelyest erősödött is a vele kapcsolatos szimpátia, minden választói csoportban lényegében az átlagosnak megfelelő mértékben. Az MDF elnökét - saját pártja támogatói mellett, akiktől 81 pontot kapott – továbbra is főképpen az MSZP szavazói respektálják: 42 pontra értékelték. A Fidesz táborában ennél kevésbé kedvelik, ott 27 pontos. Felfelé indult el Lendvai Ildikó is, múlt havi eredményéhez képest 4 pontot gyűjtött össze. Vele kapcsolatban – ahogy a többi szocialista politikusnál is – a bizonytalan választópolgárok véleménye javult a leginkább. E csoportban a múlt havi 25-ről 31-re emelkedett a népszerűségi mutatója. Az MSZP-sek véleménye nem változott a pártelnökről, a közepes tartományba eső 54 ponttal viszonyulnak hozzá. A szocialisták körében ezúttal Bajnai Gordon a legkedveltebb – 61 ponttal -, de tőle alig marad le az 59 pontos Gyurcsány Ferenc és az 58 pontos Szili Katalin.


A házelnöki széktől hét év után búcsúzó MSZP-s politikus mindvégig a legnépszerűbb közéleti személyiségek közé tartozott. 2005 és 2007 között többször is rangsor első helyezettje volt, s néhány alkalommal még az idei év első felében is sikerült csúcsra érnie. Az évek során, ahogy a többi politikusé, az ő népszerűségi mutatói is csökkentek. Legjobb időszakai a 2002-es hivatalba lépése utáni valamint 2006-os parlamenti választásokat megelőző és követő hónapok voltak. Ekkoriban többször megközelítette a 60 pontot. Szili a viszonylagos konszenzust élvező közéleti személyiségek közé tartozott, s ma is odasorolható. Nem csak a sajátjai és a bizonytalanok körében kedvelt, de az ellenzéki szavazók is kevésbé utasítják el (31 ponttal), mint a többi szocialista politikust (akik legfeljebb 20 pontot kapnak onnan).


POLITIKUSOK NÉPSZERŰSÉGE 2009 SZEPTEMBERÉBEN

Népszerűség(pont)    Változás az előző adatfelvételhez képest (pont)    Ismertség(%)

SÓLYOM LÁSZLÓ    47    -2    89
ORBÁN VIKTOR    46    +1    92
SZILI KATALIN    39    +2    85
NAVRACSICS TIBOR    37    0    73
GRÁF JÓZSEF    36    +3    64
KÖVÉR LÁSZLÓ    32    +1    71
SZEKERES IMRE    32    +2    69
DÁVID IBOLYA    32    +3    88
MESTERHÁZY ATTILA    31    +3    51
SEMJÉN ZSOLT    31    +1    62
VONA GÁBOR    30    -2    56
KISS PÉTER    30    +2    65
MOLNÁR CSABA    30    +3    49
LENDVAI ILDIKÓ    28    +4    83
HERÉNYI KÁROLY    28    +1    65
BAJNAI GORDON     27    +1    89
HILLER ISTVÁN    27    +2    74
DEMSZKY GÁBOR    24    +1    87
RETKES ATTILA    23    +1    44
DRASKOVICS TIBOR    23    +3    78
GYURCSÁNY FERENC    21    +2    91
KÓKA JÁNOS    20    +2    79

A függőleges oszlopokban a népszerűségi pontszámokat jelöltük, amelyek 0 és 100 közötti értéket vehetnek fel. A kördiagramokban az ismertségi értékek láthatók, feketével jelölve. A felfelé mutató háromszög pontnövekedést, a lefelé mutató csökkenést jelez, a 2009. augusztusi értékeléshez képest, de a -4 és +4 közötti változások statisztikailag nem jelentősek. Az azonos pontszámú politikusokat a tizedpontszámoknak megfelelő sorrendben szerepeltetjük.


A vizsgálat módszeréről:
Az adatfelvétel ideje: 2009. szeptember 3-10.
A megkérdezettek száma: 1500 fő, akik együttesen az ország 18 éves és annál idősebb lakosságát képviselik.
Alapsokaság: 18 éves és idősebb, állandó magyarországi lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár. Az alapsokaság és a megkérdezettek összetétele megegyezik.
Minden hónapban más-más 1500 főt kérdeznek meg személyes megkereséssel, kiválasztásuk az ún. kétlépcsős rétegzett mintavétellel, a teljes véletlent biztosító módszerrel történik, azaz minden felnőtt magyar állampolgárnak azonos esélye van a mintába kerülésre.