Megfogyatkozott a szocialista párt tábora, a támogatók aránya a múlt hónapban még 13 százalékos volt, jelenleg viszont a választásra jogosultak 10 százaléka áll a kormányoldal mögött. Ez egyben a parlamenti ciklus legrosszabb MSZP-s eredménye, most nyolcszázezren vannak a szocialisták. Megállt a Fidesz EP-választás óta tartó visszaesése, sőt valamelyest gyarapodott is a táboruk, a népességen belüli 36 százalékuk közel hárommillió támogatót jelent. A biztos pártválasztók körében is nőtt a különbség a két párt között: 60-23-ról 65-17-re módosult a Fidesz-MSZP arány.
Hónapok óta stabil a Jobbik támogatottsága, a népesség 6 százaléka tartozik a párt hívei közé s köszönhetően magas aktivitásuknak, a biztos pártválasztók körében ez elég sokat, 12 százalékot ér. -- ekként foglalhatók össze és értelmezhetők azok az eredmények, amelyek a SZONDA IPSOS október elején, az ország felnőtt lakosságát reprezentáló közvélemény-kutatásából származnak.

Szélesebbre nyílt az olló a Fidesz és az MSZP támogatottsága között, az ellenzék múlt havi két és félszeres többlete, ezúttal meghaladja a három és félszerest. A százalékokat a választópolgárok számára átfordítva október elején 2,9 millió főt találhattunk a Fidesz hívei között, s nagyjából nyolcszázezren voltak az MSZP támogatói. A szocialisták számára nem csak a szavazótábor szerény mérete okozhat fejfájást, hanem a támogatók alacsony aktivitási szintje is. Ez tartós probléma, több mint három éve megfigyelhető, hogy az MSZP-sek részvételi hajlandósága alatta marad a Fideszesekének. A ritka kivételt jelenti ez a hónap, amikor ilyen kicsi a különbség: a kormánypártiak 58, az ellenzékiek 61 százaléka tett ígéretet választási részvételre.  Az aktivitást is figyelembe véve az ellenzéki pártnak most 1,8 millió olyan szavazója van, akik elkötelezettnek mutatkozik s a parlamenti választáson is nagy bizonyossággal számítani lehet rájuk. Nagy elszántság jellemző az 50 év feletti Fideszesekre valamint a magas társadalmi státuszú (diplomás, fővárosban élő, magas jövedelmű) hívekre illetve a legnehezebb élethelyzetben lévő (iskolázatlan, szakképzetlen, munkanélküli, néhány százfős településen élő) támogatókra. Az ellenzéki párt 1,1 millió hívére viszont ráfér a mozgósítás, az 50 év alatti, a társadalmi középrétegekhez tartozó, vidéki városokban élő Fidesz-támogatók visszafogottabbak, szavazási szándékuk esetleges.


A szocialista pártnak szűk 500 ezres támogatói maggal rendelkezik. Viszonylag kevés közöttük az 50 év alatti, ám ők jóval aktívabbak, mint a többséget adó idősebbek. Ugyanilyen érdekes, hogy az MSZP községekben élő – az átlagosnál kisebb arányt képviselő - támogatói is elszántabbnak mutatkoznak, mint a tábor zömét adó városiak. A szocialista párt számára tehát a feladat kettős: azokban a rétegekben, ahol a támogatók aránya átlag alatti, de az eltökéltség magas – új szimpatizánsokat kell szerezniük; ahol pedig a párt erősebben beágyazódott, de lanyha a választási kedv – a hangsúlyt a hívek felrázására kell helyezni. Az intenzív szavazókeresés – a már említett - fiatal- középkorosztályokon és falvakban élőkön kívül még az alacsony képzettségűek körében várat magára. A meglévő támogatók aktivizálásra nemcsak az 50 feletti és városi hívei között, hanem a bérből és fizetésből élő támogatóik körében is nagy szüksége van a szocialista pártnak. Ugyanakkor az elmúlt egy hónap preferenciaváltozásai arra figyelmeztetik az MSZP-t, hogy utóbbi csoportokban a tempóváltás már nem elégséges. A szocialista párttól ugyanis éppen a fenti, törzsközönségének számító rétegekből távoztak sokan. A legnagyobb, 8 százalékpontos visszaesés Budapesten érte a kormánypártot, de számottevő (4-5 százalékpontos) volt a támogatók csökkenése a nyugdíjas korosztályban, a vidéki városokban valamint az alkalmazottak körében.  

Az adatfelvétel ideje: 2009. október 1-8.

A megkérdezettek száma: 1500 fô, akik együttesen az ország 18 éves és annál idôsebb lakosságát képviselik.

Alapsokaság: 18 éves és idôsebb, állandó magyarországi lakóhellyel rendelkezô magyar állampolgár.

Az alapsokaság és a megkérdezettek összetétele megegyezik.

A közvélemény-kutatás során kapott adatok 1500 fõs mintánál legfeljebb plusz-mínusz 2,5 százalékkal térhetnek el attól, amit akkor kaptunk volna, ha minden választókorú személyt megkérdeztünk volna az országban.

Minden hónapban más-más 1500 fõt kérdeznek meg, személyes megkereséssel, kiválasztásuk az ún. kétlépcsõs rétegzett mintavétellel, a teljes véletlent biztosító módszerrel történik, azaz minden felnõtt magyar állampolgárnak azonos esélye van a mintába kerülésre.