A Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége tagszervezeteinek kötelékében a diákok 60%-kal több bevételt termeltek az év első nyolc hónapjában: a tavalyi év azonos időszakához képest 15 helyett közel 25 milliárd forintot, ami szektor szinten majd 50 milliárdot jelent. 2017-ben ezt az összeget, mint személyes jövedelmet, egy teljes év alatt keresték meg. Az iskolaszövetkezeti szféra egészét tekintve a 15-24 év közötti fiatalok fele dolgozik a tanulás mellett.

 

A megközelítőleg 14 legjelentősebb iskolaszövetkezetet¬ tömörítő Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége* adatai szerint, míg 2016-ban 90 176 fő dolgozott a DiákÉSZ berkein belül, 2017-re ez a szám már 94 224 főre növekedett, ami 2018-ban már az első 8 hónapban 87 564 fő volt. Ez az éves trendeket tekintve azt vetíti előre, hogy az idei évben a végleges szám 95-100 ezer fő környékén fog alakulni. Tekintve, hogy a DiákÉSZ szereplői a teljes iskolaszövetkezeti szektor nagyjából felét képviselik, ugyanakkor korrigálva azon ténnyel, hogy egy diák több szövetkezetnél is vállalhat munkát, a teljes iskolaszövetkezeti szektor által foglalkoztatott diáklétszám 2018-ban kb. 180 0000 fő körül várható, ami a 15-24 év közötti fiatalok felét jelenti.

 

A KSH adatai alapján 2016-ban 345 800 fő volt a 15-24 éves korosztályban, aki tanulmányokat folytatott, ugyanez a szám 2017-ben 338 000 fő. 2018-ra vonatkozóan még nincs KSH adat, azonban feltételezhető, hogy ebben a nagyságrendben marad a tényleges létszám, ami közel 350 000 főt jelent.

 

A fentieket összevetve látható, hogy a DiákÉSZ által tömörített iskolaszövetkezetekben dolgozó diákok száma 2016-ban a 15-24 éves korosztály 26%-a, 2017-ben 27,88%-a. A 2018-as becslés a teljes iskolaszövetkezeti szektor összes 15-24 év közötti fiatalhoz viszonyított aránya idén 50% körül alakul, tehát a diákok életében igen jelentős intézményről beszélünk, melynek hatékonysága és értéke a munkaerő-piaci szereplők számára sem kérdéses, hiszen évről évre stabilan növekvő ledolgozott munkaóraszám és árbevétel jellemzi a szektort.

 

Az idei nyarat - a korábbi évekhez hasonlóan - az évközben megszokottnál magasabb érdeklődés jellemezte. A diákok a könnyű fizikai, irodai munkák közül válogattak leginkább, de természetesen mindig népszerűek ilyenkor a Balatonnál vagy vízpartoknál, aquaparkokban végezhető diákmunkák is. Az iskolaszövetkezetek feladata, hogy összekapcsolják a diákok érdeklődési körének megfelelő munkákat az őket megbízó partnercégek igényeivel, mely a számokat látva megállapítható, hogy a mögöttünk álló hónapokban is sikeresen lett teljesítve.

 

További információ, sajtókapcsolat: Holub Katalin (+36 20 922 6431)

*
A DiákÉSZ tagszervezetei:

 

Biztos Kész, EU Diákok, Fürge Diák, Job Force, MADS, Meló-Diák Alföld, Meló-Diák Dél, Meló-Diák Észak-Dunantúl, Meló-Diák Universitas, MindDiák, ProDiák,

Schönherz Iskolaszövetkezet, Student, Y Generáció

 

A nyáron csatlakozó a Schönherz Iskolaszövetkezet 1995-ben alakult. Szakmai, kiemelten informatikai, support, fejlesztő, tesztelő, műszaki, gazdasági (pénzügy, számvitel, marketing, sales) és adminisztratív diákmunkák közvetítésére specializálódtunk, de ajánlataink között hagyományos, szaktudást nem igénylő vagy éppen alkalmi (pl. hostess, nyári munkánk stb.), illetve projekt jellegű és otthonról végezhető diákmunkák is megtalálhatók. Küldetésünk, hogy hidat építsünk a jövő szakemberei és a munkaadó cégek között. Szerepünk kétirányú: az egyetemistákat szakmai tapasztalatokhoz és bevételi forráshoz juttatni, partnereinknek pedig humán erőforrást és utánpótlást biztosítani. Budapesti telephelyünk mellett 2004-ben Debrecenben, 2011-ben Miskolcon, 2013-ban pedig Pécsett nyitottunk kirendeltségeket. Büszkék vagyunk arra, hogy a rajtunk keresztül dolgozó diákok 73%-a kap diplomaszerzés után főállásra vonatkozó ajánlatot attól a cégtől, amelynél azelőtt diákmunkát vállalt.