Ismét kopott a politikusok renoméja, többségüknek már 30 pont alatti a rokonszenvmutatója. Ma már a rangsort vezető személyiségekre is inkább úgy tekinthetünk, mint akik másoknál kevésbé ellenszenvesek s nem akként, hogy a többieknél kedveltebbek. Kiemelkedik a listán Sólyom László és Orbán Viktor, 9-10 pont előnyük van a harmadik helyen álló Szili Katalinnal szemben, aki egyébként a legnépszerűbb kormánypárti politikus - néhány érdekesség az Ipsos által 2009 novemberében, a politikusok népszerűségéről készített közvélemény-kutatásából.

Sokszor regisztrálhatták a közvélemény-kutatók a politikusok megítélésének mélypontját. Az adatok értelmezésekor többször elhangzott a feltételezés: talán nem fordulnak el még jobban az emberek a közélet reprezentánsaitól. Néha egy-egy hónap alá is támasztotta ezeket a reményeket, ha ritkán is, de előfordult, hogy emelkedtek a mutatók. Ezek azonban egyedi esetek voltak, a következő felmérés már ismét visszaesést mutatott.

Októbert követően a november is gyenge hónapja volt a politikusoknak, szinte mindenkinek romlott a megítélése. Az összesített értékelés minden korábbinál alacsonyabb: 28 pontos. A pontszámveszteségek rendszerint nem zuhanásszerűek, sokkal inkább kismérvű, de folyamatos erodálódásnak vagyunk tanúi. Az év elejétől kezdve átlagosan 7 pontot vesztegetett el a politikai elit, ezen belül az őszi fogyatkozás személyenkénti átlaga 3 pont.

A százfokú skálán bemutatott pontszámok alapját a politikusokat minősítő iskolai osztályzatok jelentik. A választók szűkmarkúan osztogatják a jó jegyeket, a legtöbb ötöst Orbán Viktor kapta, ám őt is csak a lakosság 17 százaléka értékeli ennyire pozitívan. Az utána következő Sólyom Lászlót 8, Navracsics Tibort és Bajnai Gordont 5-5 százaléknyian, a többieket még ennél is kevesebben osztályozták kitűnőre.

Sokkal könnyebben adnak viszont egyes osztályzatot a választók, ebből a leginkább az előző és a mostani kormányfőnek jut (55 illetve 45 százalék értékelte őket ilyen szigorúan). Sokat mond a politikusok renoméjáról, hogy a legtöbb ötöst begyűjtő Fidesz-elnöknek bőven kijut az egyes érdemjegyből is, sőt abból kap nagyobb arányban (24 százalék kritikus ennyire vele szemben.) A legkevesebb elégtelent Sólyom Lászlónak adták az emberek: 17 százalék ítélete nagyon negatív. Nem csak róla, hanem az összes politikusról elmondható, hogy sokkal több választótól kapnak elégtelen, mint kitűnő értékelést.

A magyar politikai elitnek nem csupán a bizalomhiánnyal kell megküzdenie, hanem azzal is, hogy egyetlen reprezentánsa sem nevezhető konszenzusos személyiségnek. A választóközönség jelenlegi megosztottsága mellett egy pártpolitikusnak semmi esélye sincs, hogy széles körben elfogadtassa magát. A köztársasági elnökben sem egyeznek ki a két térfél hívei, relatíve magas pontszáma és első helyezése alapvetően a népes Fidesz tábornak köszönhető. Annak, hogy tőlük 62 pontot kap. A párthovatartozásukban bizonytalankodók 43 pontra értékelik, az MSZP hívei 33 ponttal illetik.


POLITIKUSOK NÉPSZERŰSÉGE 2009 NOVEMBERÉBEN

Népszerűség (pont)    Változás az előző adatfelvételhez képest (pont)    Ismertség (%)
SÓLYOM LÁSZLÓ    47    0    90
ORBÁN VIKTOR    46    -1    92
SZILI KATALIN    37    -1    84
NAVRACSICS TIBOR    35    -4    73
GRÁF JÓZSEF    32    -2    62
KÖVÉR LÁSZLÓ    30    -1    71

SZEKERES IMRE    29    -1    67
VONA GÁBOR    29    -1    56


SEMJÉN ZSOLT    29    -3    61
MESTERHÁZY ATTILA    28    -1    52
DÁVID IBOLYA    27    -2    87
BAJNAI GORDON     27    +1    90
LENDVAI ILDIKÓ    26    -1    84
MOLNÁR CSABA    26    -1    49
KISS PÉTER    25    -3    62
HERÉNYI KÁROLY    24    -3    66


HILLER ISTVÁN    23    -1    75
DEMSZKY GÁBOR    22    -1    87
DRASKOVICS TIBOR    21    -1    73
GYURCSÁNY FERENC    19    0    92
RETKES ATTILA    19    -4      44
KÓKA JÁNOS    17    -1    78

A függőleges oszlopokban a népszerűségi pontszámokat jelöltük, amelyek 0 és 100 közötti értéket vehetnek fel. A kördiagramokban az ismertségi értékek láthatók, feketével jelölve. A felfelé mutató háromszög pontnövekedést, a lefelé mutató csökkenést jelez, a 2009. októberi értékeléshez képest, de a -4 és +4 közötti változások statisztikailag nem jelentősek. Az azonos pontszámú politikusokat a tizedpontszámoknak megfelelő sorrendben szerepeltetjük.

A vizsgálat módszeréről:

Az adatfelvétel ideje: 2009. november 2-9.
A megkérdezettek száma: 1500 fő, akik együttesen az ország 18 éves és annál idősebb lakosságát képviselik.
Alapsokaság: 18 éves és idősebb, állandó magyarországi lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár. Az alapsokaság és a megkérdezettek összetétele megegyezik.
Minden hónapban más-más 1500 főt kérdeznek meg személyes megkereséssel, kiválasztásuk az ún. kétlépcsős rétegzett mintavétellel, a teljes véletlent biztosító módszerrel történik, azaz minden felnőtt magyar állampolgárnak azonos esélye van a mintába kerülésre.