A miniszterelnök-jelöltek közül Orbán Viktor megítélése a legkedvezőbb. Népszerűségi indexe ugyan a közepesnél alacsonyabb, 44 pont, de ezzel az értékeléssel második a rangsorban – a 47 pontos Sólyom László mögött. A többi párt választási listavezetője lényegében azonos rokonszenvet ébreszt az emberekben. A kampányban eddig egyik kormányfőaspiráns megítélése sem változott, a saját hívek intenzív mögéjük sorakozását ellensúlyozta a másik politikai térfélen lévők erősödő ellenszenve. Az elmúlt hónapokban két politikus esetében vannak érzékelhető változások: Navracsics Tibor rokonszenvesebbé vált, amivel a dobogóra ért illetve Demszky Gábor visszaesett, már a rangsor utolsó előtti helyezettje - néhány érdekesség a Szonda Ipsos által 2010 februárjában, a politikusok népszerűségéről készített közvélemény-kutatásából.

A választási kampány eddig nem rendezte át a politikusok népszerűségi rangsorát. Szerepléseikre a saját párthívek egyre erősödő rokonszenvvel, az ellenoldal támogatói mind nagyobb ellenszenvvel reagálnak. Ugyanakkor ezek a változások nem jelentősek, hiszen már a korábbi hónapokban is elég végletesek volt a pártok frontembereivel kapcsolatos vélemények. Így aligha lehetnek már sokkal karakteresebbek az Orbán Viktorral kapcsolatos választói érzelmek. Mind a Fidesz, mind az MSZP támogatóinak majdhogynem egységes és osztatlan álláspontja van vele kapcsolatban. Az ellenzéki párt szavazói 81, a kormánypártiak 12 pontra értékelik. Ugyanakkor az tény, hogy az évértékelő beszéd és az azt követő nyilatkozatok a szocialistákra hatottak, körükben ugyanis 8 ponttal lett kisebb a népszerűségi mutatója. Ez a legnagyobb pontszámváltozás az elmúlt egy hónapban, más politikusok semmilyen körben nem nyertek és nem veszítettek ilyen mértékben.

Mesterházy Attila 2-3 pontot javított sajátjai (itt 68 pontos), a bizonytalan választópolgárok és a kisebb pártok támogatói körében, ugyanennyit veszített a Fidesz táborától. Az MSZP kormányfőjelöltje összességében 30 pontot ér el s ezzel viszonylag kedvező helyen, a ranglista első felében található. Ugyanezt a pontszámot éri el Vona Gábor s alig marad le Bokros Lajos (28 pont). Vona egyre nagyobb szimpátiát élvez a Jobbikosok körében, most 77 pontos. E magas rokonszenvindex jelzi, hogy a nemzeti radikális párt elnöke szinte ugyanakkora összetartó erővel rendelkezik, mint Orbán a Fidesznél. Bokros Lajos is jól áll az MDF-eseknél, de a tőlük kapott 70 pont a végelszámolásnál elég keveset ér – lévén a párt tábora viszonylag kicsi. Az MSZP támogatói is kedvezően értékelik (55 pont), olyannyira, hogy a párt politikusait követően a népszerűségi sorban ő következik. A Fidesz támogatói elég messzire érzik magukat Bokrostól, csak 17 pontot kap s ezzel a kormánypárti politikusok között helyezkedik el. Az MDF kormányfőjelöltje a magukat liberálisnak vallók körében 33 pontos, de a középen lévők is átlag feletti értékekkel (30 ponttal) értékelik. A konzervatív gondolkodásúak viszont kevéssé szimpatizálnak vele – tőlük csak 23 pontot kap.



POLITIKUSOK NÉPSZERŰSÉGE 2010 FEBRUÁRJÁBAN

Népszerűség(pont)    Változás az előző adatfelvételhez képest (pont)    Ismertség(%)


SÓLYOM LÁSZLÓ    47    +2    88
ORBÁN VIKTOR    44    -1    90
NAVRACSICS TIBOR    37    +2    72
SZILI KATALIN    36    0    83
GRÁF JÓZSEF    33    +2    62
SZEKERES IMRE    31    +2    68
KÖVÉR LÁSZLÓ    30    +1    69
MESTERHÁZY ATTILA    30    +2    69
VONA GÁBOR    30    0    59
BAJNAI GORDON     30    +2    89
KISS PÉTER    28    +2    59
SEMJÉN ZSOLT    28    -2    59
BOKROS LAJOS    28    0    82
MOLNÁR CSABA    28    +2    46
DÁVID IBOLYA    27    0    85
HILLER ISTVÁN    25    +2    72
LENDVAI ILDIKÓ    24    0    83
HERÉNYI KÁROLY    24    0    63
GYURCSÁNY FERENC    20    +2    89
RETKES ATTILA    20    +1    48
DEMSZKY GÁBOR    20    -2    84
KÓKA JÁNOS    18    -1    74

A függőleges oszlopokban a népszerűségi pontszámokat jelöltük, amelyek 0 és 100 közötti értéket vehetnek fel. A kördiagramokban az ismertségi értékek láthatók, feketével jelölve. A felfelé mutató háromszög pontnövekedést, a lefelé mutató csökkenést jelez, a 2010. januári értékeléshez képest, de a -4 és +4 közötti változások statisztikailag nem jelentősek. Az azonos pontszámú politikusokat a tizedpontszámoknak megfelelő sorrendben szerepeltetjük.

A vizsgálat módszeréről:

Az adatfelvétel ideje: 2010. február 2-9.A megkérdezettek száma: 1500 fő, akik együttesen az ország 18 éves és annál idősebb lakosságát képviselik.Alapsokaság: 18 éves és idősebb, állandó magyarországi lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár. Az alapsokaság és a megkérdezettek összetétele megegyezik. Minden hónapban más-más 1500 főt kérdeznek meg személyes megkereséssel, kiválasztásuk az ún. kétlépcsős rétegzett mintavétellel, a teljes véletlent biztosító módszerrel történik, azaz minden felnőtt magyar állampolgárnak azonos esélye van a mintába kerülésre.