A világ polgárainak háromnegyede optimistán kezdi a 2014-es esztendőt, bíznak abban, hogy a tavalyinál összességében jobb évük lesz. A nagyfokú derűlátás nem meglepő, hiszen a tavalyi évet felemásnak minősítették az emberek, 53 százalékuk kudarcosnak értékelte, 47 százalékuk sikeresnek. A magyarok még az átlagosnál is nagyobb reményeket táplálnak: 83 százalékuk általánosságban többet vár az idei évtől, mint amennyit 2013 hozott számukra. A tavalyi esztendőre nem szívesen emlékeznek honfitársaink: 69 százalékuk negatívan értékeli. Nálunk jobban csak a spanyolok és az argentinok panaszkodtak 2013-ra, de a különbség minimális (körükben 73 illetve 70% volt kritikus) - ezek a legfontosabb megállapításai annak a közvélemény-kutatásnak, amelyet az Ipsos a tavalyi év végén készített 23 országban 18 ezer fő megkérdezésével.

A tavalyi esztendőben történtek nagyon megosztották a világ polgárait. Az értékelések nem földrész-specifikusak, hiszen például Ázsiában a dél-koreaiak többsége (66%-a) elégedetlen volt 2013-mal, míg a japánoknak és a kínaiaknak csak kisebb hányada (43-43%-a) minősítette kedvezőtlenül a múlt évet. Európában a svédek 37, a britek 43 százaléka tartotta kedvezőtlennek a vele, családjával történt eseményeket, míg például az olaszok esetében ez az arány sokkal magasabb: 60 százalék. A magyarok is negatív mérleget vontak a tavalyi évükről: 31 százalékuk jónak minősítette, 69 százalék viszont rossznak. Honfitársaink közül főleg a 60 év felettiek, a munkanélküliek, az alacsony iskolázottságúak nevezték sikertelennek a mögöttünk hagyott esztendőt: háromnegyedük nyilatkozott ilyen értelemben. Legkevésbé elégedetlenek a húszas-harmincas korosztály tagjai, a szellemi munkát végzők, a diplomások voltak, de még körükben is a többség (60-62%) úgy érezte, hogy számukra 2013 nem volt eredményes. A világ panaszkodásrangsorának tetején a spanyolok állnak, de a dobogóra mi magyarok is felférünk. A dél-európai ország lakóinak 73 százaléka úgy érzi, hogy rossz évet zártak, az argentinok 70, honfitársaink 69 százaléka alapvetően keserű tapasztalatokkal fejezte be 2013-at. A lista másik (boldogabb) végén a svédek után az indonézek, ausztrálok következnek, 41-42 százaléknyi, a tavalyi helyzetét kritikusnak tartó állampolgárral.

Az idei évnek reménykedve vágnak neki a világ országaiban, a lakosság többsége mindenhol úgy gondolja, hogy jobban alakulnak a dolgok, mint tavaly. Átlagosan 76 százaléknyian bizakodóak, az optimizmus rangsorának tetején az indonézek, franciák, brazilok és indiaiak állnak – 88-91 százaléknyi reménykedő polgárral. A másik végponton az olaszok és a japánok állnak – csak 52-53 százaléknyian bíznak az idei év sikerében. A magyarok a tavalyi sikertelenségérzés után pozitív fordulatot várnak az életükben, 83 százaléknyian hisznek egy jobb esztendőben. Főleg a hazai fiatalok várnak sokat 2014-től, 92 százalékuk szerint idén előrelépnek.

Az Ipsos Zrt.-ről

Az 1990-ben alapított, 2009. szeptember 1-jétől Ipsos Média-, Reklám-, Piac- és Véleménykutató Zrt.-ként működő kutatóintézet, a magyar gazdasági és társadalom-kutatási iparág meghatározó szereplője, teljes körű piac-, online-, reklám-, egészség-, vélemény- és médiakutatási szolgáltatást kínál ügyfelei számára. A párizsi székhelyű Ipsos Csoport a világ harmadik legnagyobb piackutató vállalata.  (www.ipsos.hu)

További információ: Závecz Tibor véleménykutatási igazgató (Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.)