Az atipikus foglalkoztatás területén működő négy érdekképviselet - DiákÉSZ, ISZOSZ, MMOSZ, SZTMSZ - amely szervezetek tagvállalkozásai, több, mint 150,000 ember számára biztosítanak legális munkalehetőséget hazánkban, és fontos feladatokat vállalnak át hazánkban működő gyártó és szolgáltató vállalkozások HR feladataiból, közösen fejezi ki a köszönetét a Kormány felé,  amiért meghallgatva az érdekképviseletek kérését a tervezett ÁFA szabályok módosításával kapcsolatban nem vezette be a folyamatos teljesítés ÁFA fizetési rendszerének megváltatását előíró szabályokat.

A korábbi tervezet lehetetlenné tette volna a HR szolgáltatók működését, mivel nem tudták volna megelőlegezni a változásból adódó előrehozott kötelezettségeiket, így működésük pénzügyileg finanszírozhatatlanná vált volna. Hatalmas problémákat jelenthetett volna mindez akár a bérek kifizetésében is, így országos elégedetlenséget válthatott volna ki a bérből és fizetésből élő munkavállalók és a megrendelők körében is. A korábbi szabályok csak a bankok számára biztosítottak volna újabb profitszerzési lehetőséget. Az érdekképviseletek az NGM szakembereihez fordultak e probléma elkerülése érdekében, akik megértették a törvényváltozásból adódó nehézségeket és arról biztosították az érdekképviseletek vezetőit, hogy megoldást fognak kínálni számukra a kiszámítható működésük biztosítása érdekében.

A Kormány első lépésként 2015. január 1-jétől tervezte bevezetni az új rendszert, azonban június 24-én egy még megnyugtatóbb és már működő megoldást biztosított nem csak a HR szolgáltatók, hanem minden érintett vállalkozás számára, amikor az Országgyűlés elé terjesztette azt a javaslatát, ami kimondja, hogy 2014. július 1-jétől újra életbe lép a korábbi szabály a folyamatos teljesítés ÁFÁ-ja kapcsán, amit az el is fogadott a héten. Ez az intézkedés lehetővé teszi HR szolgáltatók számára, hogy az Iskolaszövetkezetek a nyári diákmunkára és a végzősök számára október 31-ig biztosított iskolaszövetkezeti munkavégzés népszerűsítésére, a többi HR szolgáltató pedig a szezonális munkaerő igények biztosítására tudjon koncentrálni.

A négy atipikus HR szolgáltatói érdekképviselet egységesen támogatja a Kormány terveit a fordított Áfa egységes piaci bevezetésére, mivel meglátásuk szerint ez az intézkedés jelentősen hozzájárulna a piac tisztításához, az ügyeskedők számlagyárak kiszorításához és a pénzügyi fegyelem, az ellenőrizhetőség, az átláthatóság javításhoz. A szervezetek önálló javaslatukban is megfogalmazták a fordított ÁFA-val elérhető előnyöket piacukon, és eljuttatták a kormányzathoz saját piactisztító javaslataikat, ami tartalmazza a minimális ágazati szolgáltatási díj bevezetését, a megrendelők felelősségét irreálisan alacsony vállalkozási díjak esetén, az iskolaszövetkezeti szolgáltatás külön TEAOR számon történő nyilvántartása vételét.

A Kormány foglalkozáspolitikai céljainak megvalósításához az érdekképviseletek fontos lehetőségként értékelik a passzív féléves hallgatók számára az iskolaszövetkezetekben történő alkalmazásuk biztosítását a későbbi elhelyezkedésükhöz szükséges munkatapasztalat megszerzése érdekében. Távolabbi célként az Iskolaszövetkezetek a fiatalok gyakorlati tapasztalatainak megszerzése és a könnyebb elhelyezkedésük érdekében egy olyan gyakornoki program kidolgozásában ajánl fel együttműködést az NGM érintett tárcájának, ami a tanulmányaik befejezést követően elhelyezkedni nem tudó fiatalok számára biztosít bevezetést a munka világába végzettségüknek, érdeklődésüknek megfelelő támogatott szövetkezeti munkavégzés formájában.

További információ:

Holub Katalin (+36 20 922 6431)
Rudi Péter (+36 30 922 2575)